> Item # AB-RS-P12S12
Item # AB-RS-P12S12, 48 Inch (in) x 300 Feet (ft) Size Retail Air Bubble Cushioning Roll
Choose the level of protection you need
5/16" Bubble cushioning - Semi-rugged products including ceramics and small electronic appliances.
Bubble cushioning is available perforated at 12" on 12", 24" and 48" wide rolls.
48" wide rolls of bubble cushioning can be slit into any combination of widths as long as the total equals 48".
Unit of Measure
Imperial
Metric
Both
Specifications
Additional Information
Specifications
Size
N/A
48 in. x 300 ft
Color
N/A
Translucent
Weight
23 lb
Quantity Per Unit
BDLE (1)
Additional Information
Our bubble wrapping is up to 46% stronger than competitive air bubble films.